Olsema obala kawowe mity

Co dzień sięgasz po filiżankę małej czarnej. Czasem zdarza Ci się to nawet kilak razy w ciągu dnia. Przy drugiej, może trzeciej, zastanawiasz się, czy to zdrowe. Przecież niejednokrotnie słyszysz, że kawa jest niezdrowa dla żołądka, nie powinni jej pić diabetycy. My jesteśmy po to, by rozwiać Twoje troski.

Mit #1 Kawa prowadzi do osteoporozy

Do czynników osteoporozy należą zdecydowanie niedobory wapnia, witaminy D3, alkohol, papierosy, a także obciążenia genetyczne. Niektórzy twierdzą, że i kawa jest w grupie tychże czynników. Uspokoję Cię –  badania prowadzone w tym kierunku tego nie potwierdzają. Kawa nie wpływa bezpośrednio na stan naszych kości, nie zmniejsza odporności na złamania, czy gęstości mineralnej naszych kości. Prawdą jest, że nadmiar kawy może zaburzać wchłanianie wapnia (ale nadal jest to nie poparte badaniami, a jedynie spekulacjami). Nadmiar kawy to…? Eksperci sugerują, że spożycie do 400mg kofeiny w ciągu doby jest bezpieczne dla dorosłego człowieka (dla kobiet w ciąży ilość ta wynosi 200mg), zatem wiedz, że ilość ta mieści się w 3-5 filiżankach dobrej jakości kawy, a tylko takie znajdziesz  TUTAJ

Mit #2 Kawa nie dla diabetyka

„Masz cukrzycę –  nie możesz pić kawy!” Na pewno nie raz słyszałeś ten mit, powielany od lat. Zaskoczę Cię. Diabetycy wręcz powinni sięgać po „małą czarną”, gdyż zawiera ona dużo przeciwutleniaczy, które regulują metabolizm glukozy. Oczywiście, pamiętaj, że mowa jest o kawie czarnej – bez mleka i… cukru. Najnowsze badania wskazują, że picie 3 do nawet 5 filiżanek kawy dziennie zapobiega pojawieniu się cukrzycy typu II aż o 25%. To zatem kolejny powód, by na zdrowie wypić kolejną filiżankę świetnej kawy.

Mit #3 Kawa podnosi ciśnienie

Nic bardziej mylnego. Kawa działa pobudzająco i dlatego wielu z nas nie wyobraża sobie bez niej poranka, ale nie ma nic wspólnego z ciśnieniem krwi. Regularne spożywanie tego wyjątkowego napoju nie podnosi ryzyka nadciśnienia tętniczego – co potwierdzają liczne badania naukowe. Naukowcy mają wręcz odwrotną teorię. Twierdzą oni, że kawa może chronić nasz organizm przed nadciśnieniem tętniczym (szczególnie kobiety). Pójdźmy krok dalej – naukowcy twierdzą, osoby niepijące kawy są bardziej narażone niż my, jej zwolennicy. Cóż, napijmy się znów „małej czarnej” na zdrowie!

Mit #4 Niedobory magnezu i odwodnienie przez kawę

Owszem, kawa ma działanie moczopędne, ale nie na tyle silne, by odwodnić nasz organizm, co udowodniono licznymi badaniami naukowymi. Pamiętaj, kawa to też płyn, który należy uzupełniać w ciągu dnia. Nie istnieją badania, które udowodniłyby negatywny wpływ kawy na naszą gospodarkę wodno – elektrolitową. Pssst…zdradzę Ci sekret – skurcze łydek z niedoboru magnezu to też nie „zasługa” filiżanki świetnej kawy. Aby tak się działo, musiałbyś wypijać jej hektolitry, jednocześnie niedostarczając organizmowi innych wartości odżywczych z pożywieniem. Zakładam, że nawet wtedy nie kawa byłaby winna, a raczej Ty sam, robiąc sobie niezdrową głodówkę. To kolejny powód, by odpocząć z filiżanką świetnej kawy, jaką jest Extra 1 kg.

Mit #5 Kawa jest rakotwórcza

Nic bardziej mylnego! Kawa nie przyczynia się do powstawania nowotworów. A wręcz przeciwnie! Osoby spożywające regularnie kilka filiżanek w ciągu dnia są lepiej chronione przed rakiem m.in. wątroby, czy prostaty.

Prozdrowotne działanie, według naukowców, polega na tym, że hamuje ona procesy nowotworzenia naczyń krwionośnych w guzie nowotworowym i hamuje rozwój komórek nowotworowych, regulując naprawy struktury DNA.

Kawa palona lekko lub średnio będzie także łagodna dla żołądka, w przeciwieństwie do kaw ciemno palonych w stylu włoskim. Co ważne – „mała czarna” pobudza nasz umysł do pracy, poprawia zdolność koncentracji, a także zwiększa szybkość reakcji podczas prowadzenia pojazdów. Jeśli więc pracujesz przed komputerem, przy biurku lub za kierownicą, nie odmawiaj sobie przyjemności, jaką daje delektowanie się pyszną kawą.

A teraz wybij sobie z głowy wszelkie mity, dotyczące kawy i delektuj się jej ulubionym smakiem, nawet do 5 filiżanek w ciągu dnia😊

Na zdrowie!

Marika

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart