Kawa a udar mózgu

10 maja 2022 roku to Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Dlaczego o tym mówimy na stronie poświęconej kawie? Z dwóch powodów:

  1. Każdego roku udar mózgu dotyka aż 80 tyś. Polaków
  2. Kawa wykazuje działanie profilaktyczne związane m.in. z udarem mózgu.

Statystyki mówią, że co 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu. To trzecia przyczyna zgonu po chorobach serca i nowotworach oraz pierwsza przyczyna niepełnosprawności osób dorosłych.

  • Metaanaliza jedenastu badań prospektywnych przeprowadzona w 2011 roku, w których udział wzięło 10,003 przypadków udaru mózgu i 479,689 badanych ogółem, stwierdzono, że umiarkowane spożywanie kawy może być odwrotnie zależne do ryzyka wystąpienia udaru mózgu. W porównaniu do osób niepijących kawy, u osób spożywających 2 filiżanki kawy dziennie zaobserwowano zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu o 14%, a w przypadku osób pijących 3 filiżanki kawy dziennie o 17%. 
  • W prospektywnym Badaniu Zdrowia Pielęgniarek (ang. Nurses’Health Study), w którym udział wzięło 83,076 kobiet, także stwierdzono zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu o 20% przy spożyciu 2-4 filiżanek kawy dziennie, w porównaniu do spożycia 1 filiżanki miesięcznie.
  • W badaniu prospektywnym, obejmującym 26,556 Finów palących tytoń, stwierdzono, że ryzyko względne wystąpienia udaru niedokrwiennego zostało istotnie zmniejszone o 12% wraz ze spożywaniem 4-5 filiżanek kawy dziennie. Ryzyko to zostało nawet bardziej zredukowane (23%) u osób, które spożywały duże ilości kawy (powyżej sześciu filiżanek dziennie) w porównaniu do osób, które piły mniej niż 2 filiżanki dziennie.

Spożycie kawy (2-5 filiżanek dziennie) zostało powiązane ze znacznym zmniejszeniem ryzyka o 22-25% w przypadku udaru mózgu, zawału mózgu czy krwotoku podpajęczynówkowego, ale nie w przypadku krwotoku śródmózgowego.

Pamiętaj proszę, że kawa mająca prozdrowotne działanie, to kawa czarna, przygotowana w ekspresie ciśnieniowym, bez dodatku cukru, czy mleka

Kolejny powód, by pokochać filiżankę (lub 5) małej czarnej😊

*opisy badań zostały zaczerpnięte ze strony kawaizdrowie.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart